BLOG, Nezaradené

Čertova výzva: Druhý deň

Jaroslava Mareková

26. apríla 2021

Na ďalší deň sa prebúdzame v Parku pod borovicou, v multifunkčnom areáli, ktorý je plný atrakcií a možností ako vyplniť voľný čas. Keďže náš druhý deň bol zároveň aj dňom odchodu, rozhodli sme sa toho ešte vyskúšať čo najviac, hoci na všetko sme dosť času nemali.

Rozlúčka s Parkom pod borovicou

Ak sa sem dostanete, môžete si vyskúšať jazdu na koni pre dospelých aj pre deti s asistenciou skúsených tréneriek alebo, ak ste skúsený jazdec, môžete si vyraziť s koníkom na prechádzku po okolí. V prípade, že patríte len k obdivovateľom týchto krásnych zvierat, môžete sa vynadívať do sýta nielen na ne, ale aj na somárikov, lamu menom Emil a v areáli sa nachádzajú tiež kozičky. Vyskúšajte si tiež streľbu z luku, vrhanie nožmi, alebo rybolov. V areáli sa totiž nachádzajú tri jazerá plné rýb. Ak bude mať šťastie, chytenú rybu vám v tunajšej kuchyni aj pripravia na večeru. Možností akčne sa vyžiť je tu viac než dosť, ale nezabudlo sa ani na tých, ktorí potrebujú doslova vypnúť. Poseďte si v altánku pri jazere s rannou kávičkou, sadnite si do kade s drinkom, alebo si oddýchnite v saune. Ale nie v hocijakej. Táto sauna má svoj nezameniteľný štýl, pretože je to určite jediná sauna vo vnútri starej Vetriesky. Takýto wellness rozhodne má svoju atmosféru! My sa však musíme pohnúť, pretože nás čaká druhá časť našej výzvy – Čertova jaskyňa a Čertov vrch. Ak vás naše ubytovanie zaujalo, viac si o ňom prečítate na www.podborovicou.sk.

Čertova jaskyňa

Sadáme do auta a vyrážame do obce Žitavany. Hneď na okraji obce je parkovisko, kde nechávame autá. Zistili sme, že sme mohli zaparkovať aj o niečo ďalej, ale mestečko nie je veľké, tak ho prechádzame peši, až sa dostaneme na cestu vyšliapanú a vyjazdenú cestu medzi poľami. Pomáhame si navigáciou a po krátkom čase, odbáčame z cestičky smerom ku kopcom Pohronského Inovca.  Chodník nás privedie až k starému židovskému cintorínu, ktorý je veľmi nešťastne a nevkusne obohnaný betónovým plotom… Pred cintorínom sa však naša cesta stáča doprava a náš cieľ sa rýchlo blíži. Cestou okrajom lesíka, okolo miestnych chatiek a vyhliadky na okolie sa dostávame až k Čertovej jaskyni. Bude po vašej pravej ruke, dajte si pozor, aby ste ju neprehliadli.

Jaskyňa vzbudzuje zvonka rešpekt, vchod je nízky a tmavý… ako inak. Treba sa prikrčiť, zapnúť baterku, nabrať odvahu a vykročiť vpred. Dostanete sa do úzkych chodieb, ktoré sa pár metrov po vstupe do jaskyne rozdeľujú na tri smery. Tma, vlhký vzduch, úzke priestory a netopiere spiace priamo nad vašimi hlavami, budú nevšedným zážitkom nielen pre deti. Ak sa vám, rovnako ako nám nechtiac podarí niektorých spiacich strážcov jaskyne zobudiť a budete sa vyhýbať ich náletom, určite sa k tomu pridá aj dávka adrenalínu. V každom prípade ide o zaujímavý zážitok spojený s príjemnou, nenáročnou prechádzkou.

Na Čertov vrch

Priamo nad Čertovou jaskyňou, ktorá je bývalou prieskumnou štôlňou ku kameňolomu, v ktorom sa ťažil andezit sa nachádza Čertov vrch. Je to síce najnižší vrch Pohronského Inovca, ale svojmu menu neostal nič dlžný. Je to posledný bod, čertovej výzvy, a preto sa musíme dostať až na vrchol. Na tento kopec nevedie značená ani vyšliapaná cestička. Snažíme sa nájsť čo najlepšiu trasu, ale cesta hore je strmá a šmykľavá akoby chcel tento Čertov vrch naposledy odskúšať naše odhodlanie dotiahnuť výzvu až do úspešného konca. Nevzdali sme to a krátky, hoci trochu náročnejší výstup sme zvládli všetci. Robíme víťazoslávnu spoločnú fotku a naša misia je splnená.

Ak budete mať viac času ako my, určite sa vydajte ešte ďalej na vrch Benát, ktorý je najnavštevovanejším a najatraktívnejším vrchom tohto pohoria. Na jeho vrchole sa rozkladá skalné mesto predstavujúce pozostatok lávového prúdu. Možno tu obdivovať prekrásne andezitové útvary – bašty, veže a stĺpy, mnohé i pomenované (Pavián, Ťava, Slon, Bochníky Benátu a pod.).

Výzva splnená

Čertovu výzvu sme absolvovali, aby sme vám ukázali, čo všetko na vás čaká a na čo sa môžete tešiť. Názov výzvy môže evokovať jej náročnosť, v skutočnosti ju určite zvládnu aj vaši detskí čertíci, pretože všetky miesta spojené s výzvou sú dobre prístupné, nenáročné prechádzky. Napriek tomu sú atraktívne aj pre dospelých turistov.

POZOR:

Výzvu môžete absolvovať len v stanovený čas. Deň pred jej začiatkom vám totiž prezradíme špeciálne znamenie, ktoré bude potrebné ukázať alebo odfotiť na fotke, ktoré nám pošlete na dôkaz splnenia výzvy. Veľa zdaru!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *