BLOG, Nezaradené

Čertova výzva: Prvý deň

Jaroslava Mareková

25. apríla 2021

Už od 1.5. štartujeme celý Zber medailí, a teda aj jeho turistickú časť. My vám ku každej z nich pripravíme sériu článkov a tiež videozostrih z nášho putovania. V článkoch vám opíšeme, ako sme všetky časti každej výzvy zvládli my, aby sme vám tak trochu „vyšliapali cestu“, upozornili vám na možné komplikácie, dali vám rady a tipy ako to zvládnuť.

Hoci prvou výzvou sú Malokarpatské 700-vky, ako prvú vám priblížime Čertovu výzvu, ktorá bude už druhá na zozname. Na splnenie tejto výzvy, ktorej súčasťou je návšteva čertovej jaskyne, Čertovho vrchu a Čertovej skaly sme si dali jeden víkend. Ubytovanie sme si zabezpečili v Parku pod borovicou a v piatok poobede vyrážame z Bratislavy. Navigácia nás spoľahlivo a bez blúdenia naviedla až do cieľa.

Areál je veľký a multifunkčný, ale je zjavné, že sme tu prvými hosťami po zimne a aj lockdownovej sezóne. Onedlho však tento areál opäť ožije a jeho priestormi sa bude ozývať veselý detský džavot. Počas celého leta sa tu totiž organizujú detské tábory s rybárskou alebo kovbojskou tematikou. Viac o tomto zaujímavom a originálnom areály nájdete na www.parkpodborovicou.sk a už onedlho aj vo videu, ktoré pre vás pripravujeme.

K Čertovej skale

Našou prvou zastávkou pri zdolávaní Čertovej výzvy je zvláštny prírodný útvar, ktorý je výnimočným nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe – Čertova skala (465 m.n.m.). Jedná sa o balvan s objemom približne 6,5m³ a hmotnosťou 17 ton, ktorý leží na malej vztyčnej ploche podložia s rozmermi len 58x38cm.

Našu cestu začíname niekoľko kilometrov za obcou Budča, kde na menšom záchytnom parkovisku nechávame autá. Je tu východiskový bod Sietno, a začiatok náučného chodníka „Boky“, ktorý nás dovedie až k Čertovej skale. Zahajujeme našu túru, robíme štartovaciu fotografiu a vyrážane.

Celá trasa smerom k nášmu cieľu má približne tri kilometre. Prvá časť chodníka vedie stále neďaleko cesty, a zvukovú kulisu vám tak budú robiť autá. Cestička sa však čoskoro stáča do lesa a prevedie vás krásnou prírodou a niekoľkými miestami s peknými výhľadmi. Ide o nenáročnú turistiku, ktorú bez problémov zvládnu aj vaše deti či domáci miláčikovia. Po ceste sme mnohých stretli aj my. 😊 Stúpanie je mierne, však chodník má miestami veľmi veľmi šikmý sklon. Je jar, celú cestu lemujú jarné rozkvitnuté kvietky, počasie je ideálne, a v momente, kedy vyjdeme z lesa na miesto, kde hrdo stojí Čertova skala, nás víta slniečko.

Nie sme tu sami. Malé skupinky turistov, ktorí si rovnako ako my dnes vybrali túto príjemnú turistickú prechádzku si pokojne vychutnávajú teplé lúče slniečka. Čertova skala a jej nevšedné postavenie vzbudzuje aj rešpekt aj zvedavosť a asi sa nenájde nikto, kto by sa nepokúsil ju odtlačiť. Ani my sme neodolali… Ale nepodarilo sa, skala tam stojí aj naďalej a tak stále, neochvejne čaká aj na vás. Dopĺňame sily našou chutnou maškrtou, ktorou je tyčinka Záchranka. Dávka energie so zázvorovou príchuťou a orieškami nás posilní Zapíjame ju Budiškou a vychutnávame si atmosféru tohto nevšedného miesta. Ešte pár chvíľ klebetíme, urobíme si niekoľko fotografií a pomaly sa poberáme späť.

Po príchode na parkovisko rozmýšľame, čo s načatým dňom, keďže túru sme zvládli celkom rýchlo. Ak budete v rovnakej situácii aj vy, máte niekoľko možností. Môžete navštíviť neďaleký hrad Šášov alebo Turovský vodopád, my sme sa však rozhodli pre návštevu zrúcaniny Pustý hrad. Sadáme späť do auta a vyrážame smer Zvolen. Pred cestičkou, ktorá nás doviedla až k zrúcanine parkujeme a šliapeme asfaltkou, ktorá je zároveň aj cyklotrasou. Pozvoľné stúpanie je niekoľko desiatok metrov pred cieľom strmšie, ale nakoniec sme tu. Zašlú slávu hradu už pripomínajú len zvyšky múrov, v centre ktorých je dnes prírodný amfiteáter. Miesto má však príjemnú atmosféru a nám sa podarilo akurát trafiť deň, kedy sa tu konalo menšie historické natáčanie. Opäť nesmie chýbať niekoľko pamätných fotiek, dávame si desiatu, ešte chvíľu sa vyhrievame na slniečku a pomaly toto miesto opúšťame.

Cestou do areálu Pod borovicou, sa vraciame opäť cez mestečko Budča a zamierili sme do Čertovskej koliby. Tá síce teraz funguje v obmedzenom režime a je možný len výdaj jedla, ale veríme, že v čase, kedy budete výzvu plniť vy, bude situácia už oveľa lepšia a budete si tu môcť vychutnať príjemné posedenie pri poctivých haluškách, kapustnici či šúľancoch. Je tu tiež krásne vybudovaný areál pre deti, takže ak ste ich nezničili na turistike, tu sa ešte vybláznia.

Po návrate do našich zrubov sme si ako správni bežci dali ešte niekoľkokilometrový beh, po ktorom nás čakala výdatná večera – dva poctivé rezne, riadna dávka zemiakovej kaše a šalátik! 😊 Dnešnú časť Čertovej výzvy máme za sebou. Zajtra už síce máme namierené späť do Bratislavy, ale skôr ako sa tam dostaneme, chystáme sa do Čertovej jaskyne a na Čertov vrch. O všetkom vás budeme informovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *